10/15/2019

Dlaczego wybraliśmy projekt domu w aurorach 7g2?Pisałam Wam już czym, moim zdaniem, należy się kierować wybierając projekt domu. Były to ogólne punkty, a dziś pokażę Wam jakie były nasze priorytety.

Wysłałam do biura projektowego Archon zapytanie odnośnie projektu, przedstawiłam krótko naszą rodzinę, aby dać ogólne wyobrażenie dla kogo ma być dom oraz przekazałam litanię naszych wymagań. Było tego sporo.

Tak wyglądała wiadomość:

“Jest nas czwórka: ja, mąż i dwóch synów (2,5 roku oraz 8 miesięcy). Nie wykluczamy, że w dalekiej przyszłości pojawi się trzeci potomek. W tej chwili mamy około 100m2 mieszkania z ogrodem - 25m2 salonu i 12m2 kuchni. Te dwa pomieszczenia są dla nas najważniejsze - uwielbiamy zapraszać gości, organizować imprezy i spotkania. Przez nasz dom przewijają się tłumy ludzi, na urodziny za każdym razem przychodzi przynajmniej 20 osób. Bardzo dużo gotujemy, mamy mnóstwo sprzętu kuchennego i przeróżnego rodzaju gadżetów, które przestały mieścić się w obecnej kuchni, a mamy w niej sporo szafek. Stąd marzenie o spiżarni. Dodatkowo chciałabym, aby w kuchni znalazło się miejsce, przy którym usiądą chłopaki podczas odrabiania lekcji, gdy np. z mężem będziemy przygotowywać obiad. Wiem, że w otwartej kuchni mogliby siedzieć kilka metrów dalej przy stole jadalnianym, ale gdyby znalazło się miejsce na wyspę byłby to idealny kompromis.”

A tak punkty:

 1. Elewacja frontowa do 12m + 20%, czyli 14,40m.
 2. Dach dwuspadowy od 20 do 45 stopni. 
 3. Powierzchnia zabudowy max. 180m2. 
 4. Wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej, gzymsu, attyki lub okapu do 4,5m. 
 5. Wysokość kalenicy głównej do 9m. 
 6. Wejście do domu od zachodu. 
 7. Garaż dwustanowiskowy.
 8. Kotłownia z piecem gazowym. 
 9. Salon + jadalnia około 30m2, może być więcej. 
 10. Kuchnia około 12m2, może być więcej (marzenie: kuchnia z wyspą). 
 11. Idealnie jeśli kuchnia będzie “za rogiem”, czyli siedząc na kanapie w salonie nie będę oglądała blatów kuchennych. 
 12. Salon + jadalnia - w jednym ciągu, aby była możliwość rozstawienia bardzo długiego stołu.
 13. Kominek usytuowany nie w rogu pokoju. 
 14. Spiżarnia. 
 15. Gabinet na parterze (będący równocześnie gościnną sypialnią). 
 16. Pralnia (mogłaby być zlokalizowana na parterze, ale nie chcemy zbędnie powiększać parteru, więc jeśli nie będzie miejsca do zagospodarowania to wolimy pralnię na piętrze). 
 17. Łazienka na dole: prysznic, toaleta, umywalka. 
 18. Łazienka na górze: prysznic, wanna, toaleta, bidet, umywalka. 
 19. 3 sypialnie (piętro) - dwie równe. 
 20. Garderoba - mogą być dwie - jedna w głównej sypialni plus druga z wejściem z holu lub jedna spora, aby pomieściła ubrania, koce, śpiwory i cały dobytek tego typu. 
 21. Balkony - raczej francuskie niż normalne. 
 22. Okna - nie podobają nam się okna narożne.
 23. Schody - nie chciałabym, aby wchodziły między dwie ściany tak jak np. w domu w szeflerach. Może to tylko moje błędne wrażenie, ale wydaje mi się, że może to być problematyczne przy wnoszeniu większych mebli na piętro. 
 24. Taras - idealne rozwiązanie ma dom w sanwitaliach - nie ma stopni przy wychodzeniu z domu na taras. 
 25. Chcielibyśmy, aby powierzchnia użytkowa oscylowała pomiędzy 130 a 150m2. Wolałabym 130, ale zdaję sobie sprawę, że każdy mój punkt powiększa dom. 
 26. Celujemy raczej w domy tanie w budowie, nieskomplikowane.
Jak widzicie - punktów jest sporo.  Pierwszych pięć wynikało w warunków zabudowy, zaś szósty z położenia naszej działki względem kierunków świata.M. na pewno się przyczepi, dlatego prostuję: to mi nie podobają się okna narożne. Zdaję sobie sprawę, że fajnie doświetlają pomieszczenia, a dodatkowo są teraz bardzo modne i obecne w wielu projektach, jednak mam wizję tradycyjnej kuchni i zasłonek w kratkę nad oknem, a narożne okno całkowicie zepsułoby tę koncepcję. I nie, to nie jest żart. Z powodu zasłonki zrezygnowałam z narożnego okna. Między innymi.

Nie chciałam iść na zbyt wiele kompromisów, ale musiałam pójść na jeden spory: wybrać pomiędzy domem nie przekraczającym 150 m2, a gabinetem na parterze. Uznałam, że pierwsze jest większym priorytetem, bo z wielkością domu wiąże się koszt budowy, a następnie wykończenia i utrzymania. Kolejne pomieszczenie na dole, choćby miało mieć 10 m2, skutkowałoby zwiększeniem góry, czyli sumarycznie 20m2. Nasze piętro już teraz jest bardzo duże - efekt garażu dwustanowiskowego w bryle domu, dlatego zrezygnowaliśmy z gabinetu, który wpisałam w swoją koncepcję domu myśląc o przyszłości i o tym czy na pewno będziemy chcieli chodzić po schodach. Cóż, mamy teraz dodatkową motywację żeby zachować formę.

Pozostałe punkty są właściwie zachowane. Niektóre mogą się Wam wydać dziwne - np. kominek nie w narożniku pomieszczenia, ale mam dość konkretne wizje dotyczące naszego domu i niestety ciężko mi wyobrazić sobie 4 haftowane skarpety czekające na Świętego Mikołaja na narożnym kominku ;-)

Co zadecydowało o wyborze projektu Domu w aurorach 7g2? Nasza wielka miłość do mycia okien, mamy ich tak dużo i są takich rozmiarów, że czas zacząć budować więź ze ścierką, clinem i ściągaczką. A na poważnie - zakochałam się w tym tarasie:

budowa domu


Skoro pozostałe, najważniejsze punkty, były spełnione (moje priorytety: wielkość domu, garaż na dwa samochody, wielkość salonu, trzy sypialnie, spiżarnia, odpowiedni do kierunków świata) to stwierdziłam, że nie szukamy dalej, bo chcę spędzać letnie wieczory na tym tarasie. Tutaj chcę podczas gorących sierpniowych nocy pić wino z przyjaciółkami, a wcześniej oglądać z chłopakami filmy Disneya. Pod tym dachem będziemy się w czwórkę wylegiwać podczas poobiedniej sjesty, będziemy chronić się przed palącym słońcem i objadać malinami z krzaków rodziców. To tutaj będę czytać książki kątem oka obserwowując bawiące się kawałek dalej w piaskownicy dzieci. To po deskach tego tarasu będziemy chodzić boso. I z tego tarasu będziemy czuć zapach rosnącej obok lawendy. Przyznajcie - wspaniała wizja.

Jak Wam się podoba projekt? Co byście zostawili, a co zmienili?
Wkrótce pokażę Wam efekty na naszej budowie - jest co oglądać. 

A.

dom średni archon

jak wybrać projekt domu

zadaszony tarasrzut parteru


2 komentarze:

 1. Fajnie też będę budował taki dom tylko z dłuższym garażem

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam czy ktoś już przerabiał ten dom z dłuższym garażem , np wyciągniętym do przodu

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję! Każde Wasze słowo bardzo mnie cieszy i jest ogromną motywacją do dalszego pisania.

Copyright © 2016 Agafia J , Blogger