9/16/2019

Jak wybrać idealny projekt domu?

Macie działkę czy ciągle szukacie idealnego miejsca na Ziemi? Nieważne do której grupy należycie - na pewno jesteście jeszcze podekscytowani budową domu, a szczególnie wyborem projektu.

Pierwsze pytanie jakie się nasuwa: projekt gotowy czy indywidualny?


Bezsprzecznym plusem gotowego projektu jest niższa cena. Za projekt indywidualny zapłacimy więcej. Ile? W projekt wchodzi mnóstwo składowych, dlatego może to być 7 lub 20 tysięcy. A na pewno znajdziecie kogoś kto wyceni Wam projekt Waszego wymarzonego domu na jeszcze więcej. Jeśli jednak nie chcecie oszczędzać na projekcie to pamiętajcie o jednym - projekt indywidualny nie oznacza jeszcze tego, że dom będzie lepszy tzn. bardziej funkcjonalny, ekonomiczny w utrzymaniu itd. Moje przyjaciółki mają indywidualne projekty domów i choć z efektu końcowego są zadowolone to projektant miał kilka "artystycznych wizji", które musiały naprostować, bo dom był przez nie częściowo niepraktyczny. Jeśli macie wizję i dobre biuro projektowe to na pewno znajdziecie porozumienie, które zakończy się fantastycznym projektem, ale jeśli pomysłów jest milion, a Wy nie wiecie, w którą stronę pójść to może lepiej najpierw zweryfikować tzw. "gotowce".

Pamiętam czas, w którym zamawiałam katalogi projektów domów. Przeglądałam je strona po stronie zaznaczając najciekawsze projekty. W rezultacie miałam chyba ponad 100 projektów "prawie idealnych". Z każdym dniem wybór stawał się coraz trudniejszy, a przeglądanie ofert poszczególnych biur projektowych zaczynało być nużące. Właśnie wtedy podjęłam najlepszą możliwą decyzję: zamiast przeglądać miliony projektów bardzo, bardzo konkretnie określiłam swoje oczekiwania. Wysłałam do biura projektowego Archon naprawdę długą listę marzeń i poprosiłam o dopasowanie projektu. Wybór zawęził się do 6 lub 7 projektów i w tym momencie skończyły się nasze dylematy.

Zanim podpowiem Wam jak dojść do etapu kilku projektów dam Wam jedną radę. Najważniejsze, o czym musicie pamiętać: zdajcie się na siebie. Nie pytajcie na forach internetowych, który projekt będzie lepszy, ponieważ to do Was musi należeć ta decyzja. W grupie "budowa domu" na Facebooku pytanie "Który projekt lepszy?" zdecydowanie należy do tych najczęściej zadawanych, ale moim zdaniem nikt inny niż przyszły właściciel domu nie jest w stanie na to pytanie odpowiedzieć. To tak jakby na forum szukać  odpowiedzi na pytania: Kot czy pies? (Wiadomo, że pies!) Kawa czy herbata? 


Tak samo jak mieszkanie w mieście i na wsi - każda z lokalizacji ma swoje wady i zalety, wszystko zależy od tego co jest dla nas priorytetem. Dlatego zamiast szukać odpowiedzi na Facebooku usiądźcie z kartką papieru i odpowiedzcie sobie na pytania...

O czym pamiętać wybierając projekt domu?


Czy nasza działka ma plan zagospodarowania przestrzennego/ warunki zabudowy?

Najlepiej zacząć od ograniczeń narzuconych nam przez miasto / gminę. Sprawdzacie plan zagospodarowania przestrzennego lub występujecie o warunki zabudowy. Dowiecie się jak szeroka może być frontowa elewacja, jak wysoki cały budynek, czy dach może być płaski czy musi mieć konkretne nachylenie itd.

U nas na tym etapie odpadło sporo projektów, ponieważ WZ (warunki zabudowy) jasno określały szerokość frontowej elewacji na 12m (+20%), co daje 14,4 m... Przy podwójnym garażu odpadła nam ponad połowa projektów spełniających nasze pozostałe wymagania.


dom z dachem wielospadowym
Dom w śliwach 2G - dom z dachem wielospadowym.
dom z dachem dwuspadowym
Dom w zielistkach 2 - dom z dachem dwuspadowym.
wybór projektu domu
Dom w peperomiach - dom z płaskim dachem.

Piętrowy czy parterowy?

To też wbrew pozorom zależy od wielkości działki. Warunki zabudowy / plan zagospodarowania określają jaki procent działki możemy przeznaczyć na zabudowę, a jaki musi zostać terenem biologicznie czynnym. Kiedy mamy już ten parametr liczymy jaką maksymalną powierzchnię zabudowy może być nasz dom. Na tym etapie może się okazać, że wymarzony dom o powierzchni ok. 150m2 z podwójnym garażem nie zmieści się we wskazanych przez urząd parametrach, bo choć jego powierzchnia użykowa wynosi wspomniane 150m2 to realna powierzchnia zabudowy to aż 260m2 (podaję na konkretnym przykładzie, każdy dom jest oczywiście inny).
Parter ma jedną oczywistą zaletę - nie trzeba "biegać" po schodach. Z drugiej strony w domu piętrowym łatwiej oddzielić strefę ogólnodostępną od prywatnej / sypialnianej. Można też myśleć o tym, że na starość będzie łatwiej na parterze? Ale zakładając ten scenariusz należałoby też założyć, że jeśli są z nami dzieci to kiedyś się wyprowadzą, więc czy jest sens budować im pokoje? ;-)
Nie znaczy to, że moim zdaniem dom piętrowy jest lepszy, nie... Ma zalety, zazwyczaj jest tańszy w budowie od domu parterowego (droższe fundamenty i dach, choć wielkość różnicy zależy też od tego jaką dachówkę wybierzemy). My wybraliśmy piętrowy, ponieważ nasza działka nie jest aż tak duża żeby zmieścił się na niej wybrany przez nas dom parterowy. Drugim argumentem był czynnik ekonomiczny. Poza tym.... Można zapytać właściciela domu parterowego czy jest zadowolony... A może chciałby zmienić dom na piętrowy? Tylko jeśli nie miał wcześniej piętrowego domu to skąd może wiedzieć, że nie byłby z niego zadowolony?

projekt domu - parterowy
Dom w mekintoszach 6 - dom parterowy.

projekt domu archon
Dom w śliwach GP - dom z poddaszem używkowym.

projekt domu gotowy czy indywidualny
Willa Oliwia - dom dwupiętrowy.

Jakiej wielkości powinien być dom?

Podczas pierwszego etapu zawęziłam wybór projektu do domów od 120 do 160 m2, ale było ich tak dużo, że dość szybko stwierdziłam, ze nasz dom idealny musi mieć między 130 a 150m2, żeby zmieściło się w nim wszystko, o czym marzę, ale nie był zbyt duży, a co za tym idzie droższy w zbudowaniu i utrzymaniu. Sumując wszystkie media w rocznym rozrachunku na pewno pojawi się różnica.
Zależało mi na tym, żeby w naszym przyszłym domu była spora część wspólna na parterze. Na tyle duża, że podczas rodzinnej imprezy usadzimy przy stole trzydzieści osób dorosłych. Autentycznie! To był mój priorytet i wiedziałam, że nie pójdę na żaden kompromis - przyszłoroczne święta będą u nas! Kolejny punkt na liście to żeby każdy miał kąt dla siebie. Nie musi być wielki, ale chciałabym mieć swój azyl i takie miejsca zapewnić moich chłopakom.

Czy warto budować mały dom?
Dom w jagodach 2 - mały dom.

Dom 170m2 - średni czy wielki?
Dom pod mahoniowcem 2 -170m2. 
Rezydencja w persymonach 2 - dom wielki.

Jakie pomieszczenia powinien mieć idealny projekt domu?


Jeśli nie wiecie jak określić wielkość domu to zróbcie listę pomieszczeń, które chcecie żeby zawierał. Określcie liczbę sypialni i łazienek. Zastanówcie się czy chcecie mieć ogólną garderobę czy może garderobę w każdym pokoju zamiast szafy pod zabudowę. Pomyślcie czy chcecie pralnię, spiżarnię, saunę, siłownię itd. Chcecie pokój na parterze zwany często gabinetem? W przyszłości może posłużyć za sypialnię, teraz może być sypialnią dla gości lub pokojem bawialnianym dla dzieci. Określcie mniej więcej jakiej wielkości mają być dane pomieszczenia, a będziecie wiedzieli jakiej wielkości domu szukacie.

Rzut domu w jagodach - małego domu parterowego. 
Czy wybrać dom z garażem, a jeśli tak to z jedno- czy dwustanowiskowym?


To był jedyny punkt, przy którym M. nie widział żadnego kompromisu. Od początku wiedział, że będziemy budować dom z garażem dwustanowiskowym. To duży komfort nie tylko zimą, ale też latem. Wnoszenie zakupów, wsadzanie i wysadzanie dzieci, odśnieżanie itd...Dom w aurorach 2.
Dom bez garażu - dom w aurorach 2.

Czy wybrać projekt domu z garażem czy bez?
Dom z garażem - dom w aurorach.

dom z garażem dwustanowiskowym
Dom z garażem dwustanowiskowym -Dom w aurorach G2P


Jak dom będzie usytuowany na działce?


Bardzo istotna kwestia! Kierunki świata to rzecz, o której ludzie nie myślą wybierając działkę i niestety nie zawsze biorą je pod uwagę, kiedy wybierają projekt. Zwróćcie uwagę czy np. taras nie wychodzi na północny wschód itd. Czy sypialnię wolicie mieć od wschodu żeby budziło Was słońce czy może od zachodu, by jak najdłużej mieć w pokoju mrok. Od której strony jest wjazd na działkę?Jakie jest ukształtowanie terenu? Czy gdzieś rosną drzewa, które chcemy ocalić?

Na pewno nie wyczerpałam tematu, ale mam nadzieję, że choć trochę Wam pomogłam. A może macie jakieś cenne wskazówki dla szukających projektu?
Napiszcie w komentarzach i wracajcie wkrótce.
Kolejny post już za kilka dni!


A.

4 komentarze:

 1. Wybór wyborem pozostaje jeszcze kwestia znalezienia funduszy na taką inwestycję.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajny blog, ciekawe i pomocne posty + miło się czyta. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. O rety, sporo ważnych decyzji trzeba podjąć, żeby postawić dom. Projekty, które tu pokazałać są śliczne, chciałabym mieć któryś w tych domów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny wpis, i genialny projekt. Bardzo w mojej stylistyce. Ja mam pytanie trochę z innej beczki, ale związane własnie z budową. Myśleliście o fotowoltaice? Mąż namawia mnie na instalację paneli na dachu, a ja jakoś sama nie jestem do końca pewna. Z tego co wiem, rozwiązanie ma sporo zalet, jednak jest to inwestycja i spory wydatek. Będę wdzięczna za opinie na ten temat!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję! Każde Wasze słowo bardzo mnie cieszy i jest ogromną motywacją do dalszego pisania.

Copyright © 2016 Agafia J , Blogger